Природа рідного краю

Травнева екскурсія 2016


26 травня учні нашого класу відвідали деякі визначні місця Запорізької області.






Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова»


Музей-заповідник «Садиба Попова» займає будівлі відомого колись у Європі палацово-паркового ансамблю-маєтку генерала Василя Степановича Попова, побудованого у 1894 році місцевими майстрами-будівельниками та кріпаками з Полтавщини та Чернігівщини. Проект виконано фінським (шведським) архітектором Стюнклем. Існують відомості, що автором проекту Палацового комплексу і багатьох його елементів є всесвітньо відомий російський архітектор Микола Бенуа. Поєднання генія архітектури і майстерності виконавця створило справжнє диво містобудування, аналогів високоякісного мурування стін з цегли, за свідченням фахівців, не має ані в Україні, ані в державах СНД та взагалі в Європі.

 Маєток мав стати альтернативою Воронцовському палацу в Алупці. Зручне розташування комплексу на кордоні Великого Лугу й Дикого Поля зробили його улюбленим місцем для полювання високих чинів, державних діячів, міністрів і, навіть, членів царської родини. Серед поважних гостей садиби був і великий князь Михайло Миколайович — брат царя Олександра ІІ.
На вибір стилю архітектури комплексу великий вплив мала грузинська культура і національний грузинський темперамент володаря маєтку.

Головною будівлею комплексу був двоповерховий палац з п’ятьма баштами, виконаний в мавританському стилі, поширеному в ХІХ ст. Як і інші будівлі ансамблю, його було зведено з червоної та жовтої цегли місцевого виробництва. Домінантою палацу стала висока кругла башта з короноподібним парапетом. До нашого часу збереглася лише ця частина палацу.

Парадні в’їзди до маєтку були організовані крізь ворота східного та північного флігелів, між якими був закладений парк. Обидва флігелі побудовані дзеркально і відрізняються тільки формою кутових башт. Зараз в приміщенні північного флігеля розташовано музей «Садиба Попова». Тут діє п’ять експозиційних залів: етнографічний зал, зал, присвячений подіям ІІ Світової війни, виставка місцевих художників та зал замку Попова, в якому представлені фотокартки та документи родини Попових, макет-реконструкція садиби, деякі предмети з його кімнат і багато іншого.
Західний флігель (так званий «Англійський замок») своєю архітектурою нагадує середньовічний феодальний замок. Це одна з красивіших споруд ансамблю.

Поруч із західним флігелем розташована оглядова башта. Її особливістю є унікальна цегляна кладка. З балкончиків башти відкривався захоплюючий краєвид на безкраї ліси Великого Лугу. Не гірший краєвид відкривався і з оглядового майданчику, оздобленого плитами білого та чорного мармуру, що нагадував велетенську шахову дошку.
Між палацом та конюшнями розташований каретний двір. Будівля відрізняється від інших простотою і стриманістю архітектурних форм.
Самі конюшні відігравали роль фортечних мурів. Архітектура манежу, уособлюючи силу і неприступність, в той же час є витонченою і величною. Вона дещо нагадує архітектуру Московського кремля.
Музей-заповідник «Садиба Попова» визначено пам’яткою національного значення.
    


























     Після Садиби Попова наш автобус вирушив до домашнього зоопарку сім'ї Пилишенко.

           На перший погляд – звичайний будинок, тільки звідкілясь чути … левиний рик! Відразу за кованими воротами бачу новий дикий світ.
Бачимо невеликий, дуже  охайний ставок, в якому плавають привабливі  кої. Вони ж – японські коропи. Але довго стояти і розглядати цих дивовижних рибок часу немає – привертають увагу звуки диких звірів, що лунають десь зовсім поруч. Усе ті ж звуки, що чулися ще на вході, але набагато гучніші та виразніші. Замість того, щоб насторожитися, піддатися інстинкту самозбереження, ми повністю віддаюся цікавості.  І не дарма – попереду мене чекає справжнє диво.
zoopark vasilevka
Сімейна справа цієї родини, яка виросла з дитячої мрії Олександра Пилишенка, знаходиться все ще на етапі добудов і коригувань. Пилишенки позиціонують себе не як приватний зоопарк, а як реабілітаційний центр для диких тварин. Тут є дуже проблемні циркові звірі, є і просто замучені примхливими багатіями кішки.  Адже через недбалість своїх господарів, звірі були на межі життя і смерті. Олександр зізнається: щоб привести до ладу таких бідолах, йому потрібно чимало часу та сил.
Окремо треба сказати про дуже просторні вольєри для тварин. Мене приємно здивувала їх якість – виявилося, що виконані вони по спеціальному євро стандарту. Подумки порівнюю їх з помешканням ведмедів на нашій Дитячій залізниці… Нема чого й казати…






































Хочеться відмітити цікаві  розповіді нашого екскурсовода Олени Пилишенко. Її мовлення було багатим на научні, але зрозумілі  для молодших школярів, факти, вона познайомила нас з деякими легендами та міфами про диких тварин.   Розповідаючи , вона  ділилася  своєю  любов'ю до своїх підопічних.






Далі ми вирушили до Мелітополя....

Міні – зоопарк


Страусина ферма «Страус – Юг» 

Страусина ферма з перших років свого існування приваблювала туристів. Поступово ферма стала організовувати власний зоопарк. У 2008 році на фермі тримали тільки рибок, павичів та віслюків, але до 2011 року число зібраних в зоопарку видів становило вже кілька десятків. Станом на 2013 рік у зоопарку містяться хижаки: вовк, руда лисиця, борсук, єнот-полоскун, носуха; копитні: лама, камерунська вівця, в'єтнамська вислобрюхая свиня, міні-піг, романівські вівці, кінь Пржевальського, осли, кози; гризуноподібні: нутрія, білка, морська свинка, карликові декоративні кролики; птахи: африканський страус, павич, жовтий золотий фазан, кури бентамки, кохинхин карликовий, гірський гусак, полярний гусак, канадська казарка, індійський бігун, чорний лебідь, журавель степовий, хвилясті папужки, різні породи голубів є басейн з рибками, дитячий майданчик. Страусина ферма є одним з головних туристичних об’єктів Мелітопольського району. 

















































Кам'яна Могила

 
Музей-заповідник «Кам’яна Могила» - науково-дослідницький та культурно-освітній заклад, зібрання пам’яток матеріальної та духовної стародавньої культури, пов’язаної з історією України та Євразії.
 
Кам'яна́ Моги́ла — визначна пам'ятка древньої культури в Україні поблизу Мелітополя (с. Терпіння) у Запорізькій області над річкою Молочною, державний історико-археологічний музей-заповідник.
 
Упродовж років у цьому кам'яному "панцирі" утворювалися печери і гроти, які стародавні люди мали за святилища. Саме сюди приходили перед полюванням первісні мисливці, щоб вершити свої таїнства.
 
 
Тут одночасно можна спостерігати слід різноманітних за своєю культурою і походженням народів. На цьому місці у різний час жили стародавні мисливці, скотарі, землероби, пізніше по цій землі пройшли кіммерійці, скіфи, сармати, гунни, хозари, половці…
 
 
 
У печерах і гротах Кам’яної Могили зосереджено більше трьох тисяч наскельних малюнків від кам’яного віку до епохи бронзи і пізнішого часу. Серед багатьох з них чітко простежуються зображення людини, диких і свійських тварин. Як правило, їх видряпували шматками твердого каменю. Подекуди первісні митці покривали ці малюнки червоними і чорними мінеральними барвниками. Печера Кози, гроти Бика (Мамонта) і Дракона, двометрова кам'яна фігура людини-риби... І всюди – зображення Дерева життя, символу родючості і вічності.
 


Перед прогулянкою по дну стародавнього моря ми завітали до 

МУЗЕЮ НАЙСТАРШОЇ ІСТОРИЧНОЇ ПАМ'ЯТКИ УКРАЇНИ



 
Ознайомившись з цікавими фактами про стародавні часи, ми обережно, невеличкими групками під доглядом вчителів вурушили до кургану.


























 Позаду нас річка Молочна






......Не хотілось полишати це чудове місце, і  діти , якби був час,  ще хотіли будувати палаци з піску, заглядати у гроти і просто насолодитися чистими "весняно-морськими" пахощами та надзвичайною енергетикою.
Хоч час був вже вечірній, але малеча була сповнена сил.
-- Діти , вам сподобалась екскурсія? 

1 коментар: